top of page
  • Yazarın fotoğrafıGamerX

Oyuncu Bilgisayarı vs Laptop

Yeni bir oyun bilgisayarı arayan herkes kaçınılmaz olarak sürecin başında bir noktada kavşağa giriyor. “Oyun Bilgisayarı mı, Oyun Dizüstü Bilgisayarı mı satın almalıyım?”


Oyun PC'leri sonsuza kadar devam ediyor ve çoğu oyun severin tercihi olmaya devam ediyor, ancak GPU ve CPU teknolojisindeki son gelişmeler bu açığı kapattı. Her iki bilgisayar türünde de birçok olumlu ve olumsuz sonuç vardır. Bu makale farklılıkları vurgulayacak ve bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacak.Oyuncu bilgisayarının Avantajları

Performans

Üst düzey oyun performansı arıyorsanız masaüstü bilgisayar en iyi seçenek olacaktır. Sıvı soğutma, çoklu GPU desteği, gelişmiş sabit sürücü ve RAM desteği ile dizüstü bilgisayarlar hala masaüstü bilgisayarlarda bulunan seçeneklere uymuyor.


Fiyat

Masaüstü bilgisayarlar tipik olarak dizüstü bilgisayar ile aynı performans için daha düşük maliyetli olacaktır. Bileşenlerin küçülmesi ve dizüstü bilgisayar kasasına takılmasıyla ilgili daha yüksek bir maliyet vardır.


Özelleştirme, Eklenti, Çevre Birimleri

Dizüstü bilgisayarlar bir özelleştirme düzeyi sunsa da, tam bir masaüstü bilgisayarla yapabileceklerinizi eşleştirmeye yaklaşmazlar. Bilgisayarınızı özelleştirmek için LED'lerden kılıflara ve tüplere kadar sonsuz seçenek mevcuttur. Ses ve ağ kartları gibi çok çeşitli çevre birimlerine ve eklentilere de erişebilirsiniz.


Yükseltilebilirlik

Bir masaüstü bilgisayarı yükseltmek genellikle yeni bileşende patlamak kadar kolaydır; modern oyun dizüstü bilgisayarları ise genellikle CPU'lar, GPU'lar ve RAM'de takılmış olarak gelir.


Oyun Dizüstü Bilgisayarının Avantajları

Taşınabilirlik

Yanınıza alabileceğiniz bir makineye ihtiyacınız varsa, bir dizüstü oyun bilgisayarı kesinlikle en iyi seçenektir. Bir masaüstü bilgisayar, monitör, klavye ve fare etrafında dolaşmak son derece pratik değildir. Bir dizüstü bilgisayara sahip olmak, evde veya hareket halindeyken aksi halde sahip olamayacağınız esnekliği sağlar.


En Son Teknoloji

Modern oyun dizüstü bilgisayarları genellikle yıllık yeni bileşenlerle yenilenir. En son ve en iyi teknolojiyi arıyorsanız, bu teknolojiyi tipik olarak üst düzey bir oyun dizüstü bilgisayarında bulabilirsiniz.


Masaüstü işlevselliği

Artık çoğu dizüstü bilgisayarda USB-C bağlantı noktaları var. Evde dizüstü bilgisayarınızı kullanmak için her bileşeni tek tek takmanız gereken günler geride kaldı. Tek bir USB-C hub, artık tüm bunları tek bir bağlantıyla sizin yerinize işleyebilir.


Masaüstü Bilgisayar düzeyinde Güç

Modern dizüstü bilgisayarlar, özellikle Intel CPU’ları ve ekran kartları ile çalışan modeller masaüstü bilgisayar düzeyinde oyun performansı sunabilir. Çoğu üst düzey oyun dizüstü bilgisayarı VR desteği sunar ve bazıları 4K'ya bile uygundur.


Doğru sistemi seçmek çok önemlidir. Yapmak istediğiniz şeyle başa çıkabilecek bir makine satın aldığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Saat boyunca 4K/60'da oyun oynamak istiyorsanız en iyi seçenek bir masaüstü olabilir. Öncelikli olarak E spor oyunları oynuyor ve çok hareket halindeyken dizüstü bilgisayar sizin için en iyi performansı gösterebilir.

73 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page