top of page
  • Yazarın fotoğrafıGamerX

DDR5 Nedir?

Intel’in yeni 12. Nesil Core İşlemcilerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte, çeşitli yeni teknolojiler de desteklendi. Hiçbiri DDR5 bellekten daha büyük değildir. Peki DDR5 nedir ve genel sistem performansını nasıl etkiler?


DDR5 nedir?

DDR5, yalnızca 5. Nesil DDR Bellek ve DDR4'ün ardından gerçekleşen doğal evrimdir. Temel olarak, bu daha yeni ve daha hızlı RAM'dir. Güç tüketimi azalırken bant genişliği (hız) ve yoğunluk (DIMM başına RAM kapasitesi) önceki nesle göre artmıştır.


Performans

Artırılmış RAM bant genişliği ile daha yüksek varsayılan RAM hızları elde edilir. DDR4 için 4133 MHz gibi daha yüksek hızlar sunulsa da 3200 MHz, mevcut en yüksek varsayılan hızdır. Fabrika hız aşırtma özelliği daha yüksektir. DDR5’in daha yüksek bant genişliği, hız aşırtması olmadan 4800 MHz veya hatta 5200 MHz hız anlamına gelir. Bu önemli bir atlayış, ama bu gerçek dünya performansını nasıl ifade ediyor? Bu yanıt, bilgisayarınızı tam olarak ne için kullandığınıza bağlıdır.


Oyun oynarken, grafik kartları normalde performans darboğazı olur, bu nedenle modern işlemciler ve RAM yükseltmeleri genellikle yalnızca artımlı kare hızı kazanımları sağlar.


Oyuncu ekipmanlarınızı çok yakında GamerX'ten alabileceksiniz.

Oyuncu koltuklarınız da ayrıca mağazamızda sizleri bekliyor.

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page